صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضا

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در پیشگیری از توطئه‌ها نقش مهمی دارد

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ایران: گیل شورا: لطفاً نظرتان را درباره تبلیغات و آن بیان بفرمایید. در تاریخ، تبلیغات چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف مقدس و یا اغراض شیطانی داشته است. مثلا […]

کد خبر : 17837 | ۱۰:۵۱ ق.ظ | ۱۰ مرداد , ۱۳۹۴

سید حمید روحانی ۰۱۹

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ایران:

گیل شورا: لطفاً نظرتان را درباره تبلیغات و آن بیان بفرمایید.

در تاریخ، تبلیغات چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف مقدس و یا اغراض شیطانی داشته است. مثلا تبلیغاتی را که معاویه علیه حضرت علی (ع) به راه انداخت تا آنجا مؤثر بود که وقتی خبر شهادت امیرالمومنین در محراب به مردم شام رسید مردم تعجب ‌کردند که علی(ع) در محراب چه می‌کرد؟ علی(ع) آن مرد خدا، آن عابد زاهد و پارسای روزگار را این‌گونه معرفی کرده بودند که اصلاً اهل نماز و مسجد نیست، مسلمان نیست و مخالف اسلام است. لذا وقتی مردم شام فهمیدند که علی(ع) در محراب عبادت به شهادت رسیده است، شگفت زده شدند و یا مثلا اینگونه نبود که همه کسانی که به جنگ با حضرت اباعبدالله ‌الحسین(ع) در صحرای کربلا آمده بودند برای ملک و طمع باشد، خیلی ‌ها با انگیزه اینکه آن حضرت از دین خارج شده و از خوارج است برای دفاع از اسلام آمده بودند و حتی نذر کرده بودند و روزه گرفته بودند که بر حسین(ع) پیروز شوند. با بررسی تاریخ متوجه می شویم که تا چه حد تبلیغات تأثیرگذار بوده است. با نگاهی به تاریخ ایران نیز می‌بینیم همین تبلیغات سوء بود که توانست شهید شیخ فضل الله نوری را بالای دار ببرد؛ دشمن با بمباران تبلیغاتی خود این‌گونه جلوه داد که شیخ فضل الله دشمن آزادی و طرفدار استبداد، ظلم و بیدادگری است و حتی وقتی که شیخ فضل الله نوری قرآن را از جیبش بیرون آورد و به قرآن قسم خورد که مخالف مشروطه نیست، گفتند که قوطی سیگار بوده است چون او به قرآن اعتقادی ندارد. در دوره‌های بعدی تاریخ نیز، وضع همینگونه بود؛ مرحوم آیت‌الله کاشانی در نامه روز ۲۷ مرداد ۱۳۳۲ به مصدّق هشدار می‌دهد که «مرا در بین مردم ضایع و بی‌اعتبار کردی»(به تعبیر خودشان). بنده در سال ۱۳۴۱ برای تحصیل به حوزه علمیه آمدم. در آنجا به اتفاق یکی از روحانیونی که از علاقه‌مندان به آیت‌الله کاشانی بود تصمیم گرفتیم به منزل ایشان برویم. تاکسی گرفتیم و وقتی در منزل ایشان رسیدیم دوست من نگاهی به منزل آیت‌الله کاشانی کرد و گفت گویا آقا خانه تشریف دارند. راننده به محض اینکه فهمید کجا می‌خواهیم برویم گفت: «این انگلیسی را رها کنید». در تاریخ می بینید که تا چه ‌حد تبلیغات سوء در عوض کردن نظر و عقاید مردم مؤثر است. در جریان نهضت حضرت امام(ره) هم رژیم شاه با بمباران تبلیغاتی این‌گونه جلوه داد که امام طرفدار بیدادگران است و از خارج پول گرفته و علیه کشورش قیام کرده است اما مسئله‌ای که باعث شد این توطئه تبلیغاتی دشمن علیه اسلام و نهضت‌ انقلابی اسلامی با شکست مواجه شود به دلیل استفاده درست امام(ره) از تبلیغات بود. امام(ره) تلاش کرد که به مردم آگاهی ببخشد تا مردم رشد کنند و این شایعه ‌پراکنی‌ها و تبلیغات سوء نتواند کاری از پیش ببرد.

نخستین بنایی که حضرت امام(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی گذاشت، تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود که انصافاً این نهاد در جهت خنثی کردن توطئه‌های داخلی و خارجی نقش بسیار اساسی داشته است. من معتقدم دشمنان اسلام، دشمنان ملت‌ها و دشمنان آزادی، آنقدر که از راه تبلیغات می‌توانند نقشه‌ها، نیرنگ‌ها و اغراض خودشان را پیش ببرند از راه نظامی نمی‌توانند. امروز صدها شبکه رادیویی، تلویزیونی و نشریات، شبانه‌روز علیه ایران اسلامی در حال تبلیغ هستند و علیه اسلام و جمهوری اسلامی به فعالیت می پردازند. نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در جهت پیشبرد اهداف امام(ره) و پیشگیری از توطئه و ترفندهای دشمنان بسیار عظیم و مهم بوده است.

گیل شورا: به نظر جنابعالی نهضت جنگل در گیلان تا چه اندازه بر پیروزی قیام مردمی علیه استبداد نقش داشته است؟

در مورد نقش مردم گیلان در پیروزی انقلاب اسلامی باید عرض کنم که گیلان همیشه یکی از مناطق قهرمان پرور و انقلابی ایران بوده است. در دوران خفقان‌بار رضا شاه، از آزادی و اسلام راستین خبری نبود و استعمار انگلیس توانسته بود در ایران، اسلام را از مسیر منحرف کند، البته هدف اصلی استعمار انگلیس این بود که اسلام را از رسمیت بیاندازد اما وقتی نتوانستند به دست رضا خان موفق به این امر شود و به طور کلی اسلام را ریشه کن کند، تلاش کرد اسلام را از مسیرش منحرف سازد. لذا در نظر عده‌ای در آن دوره تاریخی اسلام منحصر به عبادت شده بود، در نظر عده‌ای دیگر نیز اسلام به سیاست محدود بود و عده‌ای نیز شعار می‌دادند که عبادت به جز خدمت خلق نیست. این وضع، وضع اسفناکی بود که به اسلام به معنای واقعی کلمه عمل نمی‌شد. در چنین فضایی شخصیتی به نام میرزا کوچک خان، طلبه‌ای که چند صباحی در مرکز علمی به تحصیلات علوم اسلامی پرداخته بود و از اسلام شناخت داشت، برای آزادی ایران، سربلندی ملت و برای بدست آوردن عزت و استقلال مردم ایران حرکت کرد. مسلما آن خیزش میرزا کوچک خان در بیداری مردم گیلان نقش بسیار تعیین کننده‌ای داشت. روحانیونی که در منطقه گیلان پرورش یافته‌اند و تحصیل کرده‌اند با روحانیون مناطق دیگر خیلی تفاوت دارند. من بر خود لازم می‌دانم که از میان روحانیون برجسته منطقه گیلان، از یک روحانی نام ‌برم که شاید ایشان امروز گمنام باشند؛ البته بنده ایشان را ندیدم. در سال ۱۳۴۰ که به حوزه علمیه قم آمدم روحانی ای به نام «حجتی» در یک سانحه تصادف در حد فاصل قم و اصفهان به همراه فرزندش شهید شد. درباره ایشان و مبارزات او علیه رژیم شاه، نه تنها روحانیون گیلان بلکه روحانیون و اساتید برجسته حوزه علمیه قم ستایش‌ها می‌کردند. حتی می گفتند در یکی از سخنرانی‌های ایشان، استاندار حضور پیدا می‌کند و یادداشتی را به ایشان می‌دهد که برای شاه دعا کنید که ایشان یادداشت را در دستش می‌سابد و از بین می‌برد و درباره خیانت‌ها، ظلم‌ها و جنایاتی که طاغوتیان در مقابل ملت رواج داشتند سخنرانی می کند. به هرحال منطقه گیلان مردان برجسته‌ای داشته و دارد که امروز نیز از بزرگان و مسئولین مملکت هستند. این‌ها از یاران امام(ره) بودند و هستند و از روزی که امام(ره) نهضت را آغاز کرد در کنارش به صحنه آمدند. مردم گیلان از مردمان قهرمان‌پرور و بسیار شجاع و مقاوم هستند که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۶۱ شهید تقدیم نهضت حضرت امام(ره) کردند و در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در جنگ و جبهه و همچنین شرایط مختلف فداکاری‌ها کردند و حماسه‌ها آفریدند و بیش از ۸۰۰۰ شهید به انقلاب هدیه کردند که این ایثار بسیار ارزشمند است. در جریان‌ها و حوادث مختلفی که در کشور به وقوع می‌پیوندد، مردم گیلان در صف اول حضور دارند. در جریان فتنه سال ۸۸ گیلانیان قبل از اینکه تهران به خشم و خروش بیاید و حرکت کند، حرکت کردند و یک روز جلوتر به صحنه آمدند و به همین دلیل در سالروز حماسه ۸ دی به دیدار مقام معظم رهبری رفتند و تجلیل شدند و ایشان مردم گیلان را پیشتاز مبارزه با فتنه‌گری‌ها دانست. این نشان می‌دهد که مردم گیلان از بیداری ویژه‌ای برخوردارند و من این بیداری را ریشه در حرکت‌ها و خروش‌هایی که در منطقه گیلان وجود داشته مانند حرکت میرزا کوچک خان می‌ دانم.

IMG_7318

گیل شورا: لطفاً درخصوص اهمیت حضور به موقع مردم گیلان در مواجه با فتنه گری ها و هتک حرمت‌ها بیشتر توضیح بفرمایید

یکی از مسائل سرنوشت ساز در انقلاب اسلامی ما از روزی که حضرت امام(ره) نهضت را آغاز کرد تا روزی که انقلاب اوج گرفت و به پیروزی رسید و تا امروز، حضور مردم در صحنه بوده است. حضور مردم در صحنه دشمن را بسیار ناراحت و ناراضی می‌کند. استکبار جهانی برنامه‌ها ریخته و تبلیغات کرده تا بتواند مردم ایران را از صحنه بیرون براند و شک نکنید که آن روزی که مردم در صحنه حضور نداشته باشند و یا استکبار جهانی احساس کند که مردم در صحنه حضور ندارند، در حمله به ایران درنگ نخواهد کرد. لشکرکشی آمریکا و استکبار جهانی به عراق برای حمله به ایران بود اما آنچه که باعث شد این‌ها در عراق و افغانستان زمین‌گیر شوند و جرات نکنند قدمی به سوی ایران بردارند همین حضور مردم در صحنه بود. مقاومت مردم در دوران دفاع مقدس و فداکاری آنان دشمن را کاملاً ناامید کرد و به آنها فهماند که ممکن است شروع جنگ دست خودشان باشد اما پایان جنگ با آن‌ها نخواهد بود. مردم اگر به صحنه بیایند با تمام قدرت درس عبرت به دشمن خواهند داد و دشمن را از عملکردش پشیمان خواهند کرد. این حضور مردم در صحنه‌های مختلف برای دشمن بسیار درد آفرین است. این‌ها از هر فرصتی برای تبلیغات استفاده می کنند؛ مثلاً تلاش می کنند حضور مردم را در صحنه کمرنگ کنند ولی می‌بینند که بیش از گذشته مردم در صحنه حضور دارند. بنابراین حضور مردم در صحنه یکی از ارکان تداوم انقلاب ماست و تا روزی هم که مردم در صحنه هستند توطئه‌ها و ترفندهای دشمن هیچ‌ کارایی ندارد. در جریان‌هایی که طبق یک توطئه به وجود می‌آید مانند فتنه سال ۸۸، حضور مردم آن را خنثی می کند. اگر در ۸ دی سال ۸۸ مردم گیلان به صحنه نیامده‌ بودند یا اگر در ۹ دی مردم تهران و دیگر استان‌ها به صحنه نمی آمدند، آن جریان فتنه ادامه می یافت. آنچه که باعث شد فتنه خنثی شود و دشمن مأیوس گردد، حضور عظیم مردم در صحنه بود. بنابراین از یک سو حضور مردم در صحنه مهم است که الحمدالله مردم با آگاهی لازم و کافی در صحنه حضور دارند و رسالت و وظیفه خودشان را به درستی می‌دانند و از سوی دیگر وظیفه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که در شرایط حساس و به موقع به مردم فراخوان می دهد. گاهی ممکن است مردم از برخی مسائل غافل باشند و به درستی اطلاع نداشته باشند؛ این وظیفه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که باید ورود کند و به مردم آگاهی و بصیرت ببخشد که البته وظیفه بسیار خطیر و مهمی است. به نظر بنده دو طرف مکمل هم هستند از یک طرف آمادگی مردم برای حضور در صحنه نقش موثر و سرنوشت‌ساز دارد و این حضور مردم باعث می‌شود که توطئه‌های پشت پرده درهم شکسته شود و از طرف دیگر هوشیاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که در مواقع حساس به مردم اطلاعیه می‌دهد و آن‌ها را به حضور در صحنه فرا می‌خواند. این نهاد مقدس نقش بسیار موثری در پیشبرد اهداف امام، مقام معظم رهبری و راه مردم دارد. من به سهم خود از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان تشکر می کنم که انصافاً در پیشبرد رسالت اهداف حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری نقش بسیار عظیمی ایفا می‌کند و از مردم گیلان نیز سپاسگزارم و ستایش شان می‌کنم و به آنها می‌بالم که همیشه در صحنه حضور دارند و پشت رهبرشان ایستاده‌اند و از مقام معظم رهبری در توطئه‌های درون مرزی و برون‌مرزی حمایت می‌کنند. ان شاءالله این حرکت مردم گیلان مورد رضای خداوند و حضرت ولی عصر(عج) واقع گردد و این انقلاب به انقلاب حضرت مهدی(عج) متصل شود.
تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد