صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضا


شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان فعّال، متحرک، زمان‌شناس و لحظه‌شناس است

گفتگو با آیت الله احمد جنتی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: گیل شورا: لطفا در خصوص وظایف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و میزان موفقیت آن توضیح بفرمایید؟ بسم الله الرحمن الرحیم و الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و مولانا ابی القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین. شورای هماهنگی تبلیغات […]

کد خبر : 17897 | ۱۱:۴۴ ق.ظ | ۱۱ مرداد , ۱۳۹۴

آیت الله جنتی ۵۸

گفتگو با آیت الله احمد جنتی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی:

گیل شورا: لطفا در خصوص وظایف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و میزان موفقیت آن توضیح بفرمایید؟

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و مولانا ابی القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یک نهاد انقلابی ست که از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شد و فلسفه تشکیلش این بود علیرغم اینکه دستگاهها و نهادهای مختلفی فعالیتهای تبلیغی داشتند، بعضی وقتها این برنامه ها ناهماهنگ می شد و تعارضاتی به وجود می آمد که باعث سردرگمی مردم می شد. سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما، سپاه و نهادهای دیگر هر کدام برنامه های خاص خود را داشتند، لذا بهترین راهکار این بود که مرکزی تشکیل شود و همه ارگانها و سازمانها در آن جمع شوند تا بتوانند حرفهای شان را قبل از اینکه به مردم عرضه کنند، با هم هماهنگ نمایند.

این پدیده، بسیار مبارک و تاثیرگذار بود و مدتهاست که ثمره آن را می بینیم. البته مانند هر مجموعه ای، تغییر و تحولاتی نیز در آن به وجود آمد، تا سرانجام به شاکله فعلی رسیده است. در مجموع شورای هماهنگی دو وظیفه را بر عهده دارد اول؛ تشکیل ستادهای مختلف و ایجاد تمرکز و هماهنگی با تمام دستگاه هایی که می توانند در برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم مختلف، یاری رسان باشند؛ اعم از ۲۲ بهمن، روز جهانی قدس و ۹ دی و اتفاقاتی این چنینی که لازم می شود حرکتی به وجود آید. شورا در تمام نقاط کشور بحمدالله موفقیت های خوبی در این وظیفه داشته است.

وظیفه دوم ترغیب مردم به حضور در صحنه است زیرا انقلاب ما انقلابی مردمی ست. تا وقتی مردم حامی و پشتیبان نظام و در صحنه هستند، این انقلاب زنده و پاینده است.

اگر مردم روزی از صحنه خارج شوند، آن روز باید گفت که انقلاب در حال سقوط است. دشمن، مدتهاست به این نکته پی برده که تنها راه سقوط نظام، این است که مردم را از نظام جدا کند و مردم علاقه ای به نظام نداشته باشند.

این وظیفه دوم، بسیار مهم و حیاتی ست، حیات و زندگی انقلاب اسلامی به حضور مردم در صحنه است. برای انجام این وظیفه نیز بالطبع باید مقدماتی فراهم شود.

از جمله اینکه باید شعارهایی تهیه شود، جاذبه هایی در مراسم به وجود بیاید. برای تهیه شعار و ایجاد جاذبه، ابتدا باید بررسی کرد مردم از انقلاب چه خواسته هایی دارند و از چه مشکلاتی رنج می برند. همچنین باید دید چه چیزهایی فراموش شده، مانند آگاهی دادن به نسل جوان از تاریخچه انقلاب، مفاسد رژیم سابق، شروع انقلاب و نوآوری هایی که توسط این انقلاب ایجاد شد و شهامت ها و شجاعت هایی که موجب شد تا قدرت گذشته به کلی سقوط کرد و نظام اسلامی برپا شد.

برای این آگاهی بخشی به علومی مانند روانشناسی و جامعه شناسی نیاز است. همکاران ما باید در متن مردم باشند تا متوجه خواسته های مردم شوند و نبض حیاتی آنها را درک کنند و با این بررسی ها برنامه ریزی درستی انجام دهند.

البته به لطف خدا زمینه درک مردم، خود به خود فراهم است. تنها نیاز به فراخوان عمومی است تا مردم جذب شوند که این کار تاکنون به خوبی انجام شده است. مقام معظم رهبری نیز بارها فرمودند که هیچ جایی در دنیا سراغ نداریم که مردم در جشن ملی پیروزی انقلابشان، به این گستردگی حضور پیدا کنند و جشن و راهپیمایی برگزار نمایند.

در کشورهایی مانند فرانسه، روسیه و چین که انقلابشان رنگ مردمی هم داشت، نهایتا تا دو سال بعد از انقلاب، مردم به صورت خودجوش به خیابانها می آمدند و جشن می گرفتند اما این حضور از سال سوم به بعد کمرنگ تر می شد تا اینکه حکومتها جشنی صوری و مراسمی تشریفاتی برگزار می کردند.

اما چنین مراسمی در ایران همه ساله برگزار می شود و هر سال بهتر از سال گذشته است. مشاهدات ما نشان داده که حضور مردم در بسیاری از سالها، بهتر از سالهای گذشته بوده و این یکی از معجزات انقلاب و دلیل بر حقانیت آن است، چرا که وجهه مردمی نظام حفظ شده است.

باز هم تأکید می کنم در بسیاری از کشورها، حرکتها از اول مردمی ست. اما بعد از گذشت زمان، مردم کنار می روند و حرکت دولتی می شود. یعنی مسئولین و سران حکومت هر کاری بخواهند انجام می دهند و اکثرا از مردم فاصله می گیرند.

مردم خواسته هایی دارند اما حکومت ها سیاست های دیگری دارند که همین موجب جدایی میان آنها می شود و گاهی سبب می شود که مردم در مقابل حکومت قیام می کنند و حرکتی ضد دولتی ایجاد می کنند.

ولی در کشور ما اینگونه نیست. اینجا، مردم خود را صاحب و متولی، همچنین حافظ انقلاب می دانند. شورای هماهنگی این حالت را حفظ می کند، که این توان منحصر به فرد، لطفی از جانب خداست. این کار را از غیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نمی توانیم انتظار داشته باشیم.

در هر صورت وظیفه عمده این شورا در صحنه نگه داشتن مردم، آگاهی دادن به مردم، عرضه دستاوردهای اصیل انقلاب و تبیین مسائل قبل از انقلاب است که به لطف خداوند در این وظیفه کاملا موفق بوده است.

در بعضی برهه های زمانی، به روزهایی رسیدیم که تعیین کننده و سرنوشت ساز بوده و احیانا نظام به خطر افتاده است، مانند غائله ۱۸ تیر سال ۷۸ و قضیه فتنه ۸۸٫ آن روزها، چیزی که چنین حرکتهایی را شکست و توطئه ها را خنثی کرد، زمینه سازی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود.

در روز ۲۳ تیر ۷۸، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود که مردم را به صحنه آورد، البته همه کمک کردند، مقام معظم رهبری که همواره و همه جا پیشاپیش کارها بوده اند. همچنین اطلاع رسانی صدا و سیما همیشه راه گشا بوده، ولی آن مجموعه ای که ۲۳ تیر مردم را به خیابان آورد و توطئه ها خنثی شد، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود.

در قضیه فتنه سال ۸۸ نیز کاملا معلوم بود که هدف براندازی نظام است، که به اسم تقلب در انتخابات شروع شد. این کار در کشورهای دیگر شده بود و در برخی موارد هم موفق شده بودند. تصور کردند در ایران هم این کار قابل انجام است، لذا به خیابانها آمدند و تظاهرات راه انداختند، در حدی که برخی وحشت کردند و احساس ناامیدی در آنها پیدا شد و گمان کردند که کار این نظام مردمی تمام شده است. اما آمدن مردم در روز ۹ دی، همه آتش ها را خاموش کرد. این هنر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است.

بعضی وقت ها نیز شورا در کمک به مسلمانان حرکت هایی ایجاد می کند مانند زمانی که مسلمانان بوسنی با صرب ها جنگ داشتند، همان وقت هم حرکت هایی که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به راه انداخت و مردم را به خیابان ها آورد و کمک های مردمی جمع کرد، در کمک به بوسنی نقش اثرگذاری داشت و بسیار مفید بود که بازتاب آن از قدردانی مردم بوسنی مشخص شد.

گیل شورا: مردم گیلان در روز هشتم دی حماسه ای آفریدند که مورد تمجید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی واقع شد و در واقع مدال بصیرت را از ایشان دریافت کردند و بساط فتنه گران را بر هم زدند، نظرتان را در خصوص پیشتازی مردم گیلان بیان فرمایید.

یک قدم جلو بودن از همه و در پیشاپیش حرکت کردن واقعا قابل تمجید است و نشان بصیرت، هوشیاری و به روز بودن شورا هماهنگی است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی همیشه لحظه ها را در نظر داشته و با درک اینکه چه می گذرد و باید چه برخوردی با جریان های موجود داشته باشد، اقدام نموده است. این عملکرد شورا، هم هوشیاری، هم حرکت سریع و اقدام عاجل می طلبد که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان و مردم گیلان توانستند در فتنه ۸۸ یک قدم جلوتر از جاهای دیگر اقدام نمایند و این واقعا قابل تقدیراست.

من به سهم خود از این اقدام و حرکت مردم تشکر می کنم چرا که این نشان یک بیداری و آگاهی ست که منحصر به نهم دی نمی شود بلکه این حس بیداری و هوشیاری که در مردم هست، در هر موقعیتی خود را نشان می دهد. در ۸ دی اینگونه نشان داد، همانگونه که در ۹ دی، ۲۲ بهمن، روز جهانی قدس و در هر موعد دیگری نشان می دهد. اینجانب از دست اندرکارانی که مردم را به صحنه آوردند و از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان که در این قضیه نقشی تعیین کننده داشت، تشکر می کنم.

آیت الله جنتی ۵۹

گیل شورا: در مناسبت های انقلاب اسلامی سخنرانانی دفتر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان دعوت می کند، ارزیابی حضرتعالی از حضور شخصیت های ملی در گیلان را بیان فرمایید؟

من از انتخاب سخنرانها در مراسم گیلان تقدیر می کنم. یکی از خصوصیات سخنرانان موفق این است که مردم آنها را قبول داشته باشند. اگر سخنران، مسلط و خوش صحبت باشد اما مردم او را قبول نداشته باشند، فایدهای ندارد چون مردم جمع نمی شوند و توجه نمی کنند. اما حُسن این انتخابها در گیلان این است که سخنرانانی را دعوت می کنند که مردم قبول دارند.

سخنرانی که خودش روح انقلابی نداشته باشد و معتقد به انقلاب نباشد یعنی عشق انقلابی در وجودش نباشد، طبعاً سخنرانی اش هم برای مردم ما مفید نخواهد بود.

خصوصیت دیگری نیز که در دعوت سخنران باید در نظر داشته باشیم، اینکه حساسیتی روی سخنران نباشد. یعنی علاوه بر اینکه مردم قبولش داشته باشند، جریان ها یا جمعیت ها یا اشخاص روی آن، حساسیت نداشته باشند تا سبب ناراحتی نشود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان این حُسن انتخاب را داشته است، از جمله کسانی که به یاد دارم دکتر حداد عادل و دکتر سید حمید روحانی هستند. اینها نمونه هایی هستند که هم ولایی و هم مسلط هستند و می توانند موضوع صحبت را به عموم تفهیم کنند.

چه در گیلان و چه در استانهای دیگر به چنین سخنرانانی نیاز داریم. من واقعا از جناب آقای اشجری تشکر می کنم، ایشان خوب عمل کرده و انتخاب های خوبی داشته و با تمام مشکلاتی که بوده، توانسته حرکتی را ایجاد کند و راهی را انتخاب کند که به نتیجه رسیده و موفقیت هم داشته است.

گیل شورا: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان در چندین سال به عنوان شورای نمونه و ممتاز برگزیده شد، آیا از عملکرد آن راضی هستید و اگر نقاط ضعفی دیده اید بیان فرمایید؟

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان، از معدود شوراهایی ست که از آن رضایت دارم، چرا که فعّال، متحرک، زمان شناس و لحظه شناس است. از بین شوراهای هماهنگی استانها، بعضی برازندگی و جوشندگی دارند و بعضی، آن برازندگی را ندارند.

یکی از مواردی که برازندگی دارد، همین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان است، که این مهم عمدتا مدیون هوشیاری جناب آقای اشجری است. شورای هماهنگی را مسئول آن مدیریت می کند و ایشان مدیریت های خیلی خوبی داشته و افرادی را جذب نموده که بتوانند به او کمک کنند.

خود ایشان نیز جاذبه دارد و به همین دلیل است که موفقیت های خوبی داشته و اینها خود دلیل بر آن است که وقتی از مردم دعوت می کند، مردم حضور پیدا می کنند.

ممکن است بعضی اوقات استان های دیگر خطیبی را دعوت کنند و کلی سر و صدا راه بیندازند اما مردم علاقه ای نشان ندهند، به دلیل اینکه مردم تجربه خوبی از آنها ندارند. ولی اینجا مردم، تجربه خوب دارند. از این جهت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان موفق بوده است.

هر چه فکر کردم که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان نقطه ضعف هایی دارد یا نه؟ نقطه ضعفی به ذهنم نرسید. نمی خواهم بگویم نقطه ضعفی ندارد، چرا که به هرحال هر شخص و هر مجموعه ای نقطه ضعف هایی هم دارد، منتها چون من به دید رضایت نگاه می کنم، نقطه ضعف ها را نمی توانم ببینم و فقط نقاط قوت را می بینم. هم از ایشان و هم از همکارانشان واقعا تمجید و تشکر می نمایم. امیدوارم خدا هم از ایشان راضی باشد.

یکی از اقداماتی که باید انجام دهیم این است که مرتب با مردم ارتباط داشته باشیم، مانند پزشکی که نگران احوال بیمارش می باشد و مراقبت های پزشکی انجام می دهد، باید همیشه نبض مردم در دستمان باشد. باید ببینیم افرادی که در قضیه فتنه، راجع به رهبری و امام، اهانت هایی داشتند، از چه راهی به مردم نفوذ کردند؟ همچنین باید ببینیم چه شُبهاتی ایجاد می کنند؟ چه اشکالاتی به وجود می آورند و قصد رواج چه انحرافاتی دارند؟ مانند پزشکی که به طور مرتب با بررسی نشانه ها، بیماری افراد را تشخیص می دهد.

سپس باید به سراغ درمان رفت. این شرایط حتی در مسائل اخلاقی هم هست به طوریکه دشمن تمام نیروی خود را متمرکز کرده تا مردم را از دین و اسلام و انقلاب بیزار و دور کند. باید بدانیم در مدارس، دانشگاهها، سایتها، ماهواره و حتی در خیابان و کنار دریا قصد انجام چه کارهایی دارند و چه تاثیراتی بر مردم می گذارند. باید تا آنجا که می توانیم، آن ها را شناسایی و توطئه شان را خنثی کنیم.

به عنوان نمونه همین قضیه تکفیریها، مسئله ای ست که کل کشورهای اسلامی و مسلمانان را تهدید می کند، که القاعده و گروه های تروریستی از آنها نشات می گیرد. باید بررسی کرد که حرف اینها چیست و بعد از آن، صدا و سیما و همۀ دستگاههای تبلیغاتی باید به حرف ها و مواضع آنها پاسخ دهند تا مردم بپذیرند.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم باید در این قضایا فعال باشد و مصاحبه هایی با مردم، همچنین با افراد سرشناس و تاثیرگذار داشته باشد تا فضای پرسش و پاسخ ایجاد شود و شُبهاتی که در ذهن مردم ایجاد شده، برطرف شود.


تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد