صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضا

نماینده ولی فقیه در گیلان: بزرگترین شاخصه عالمان دین مسئله وارستگی است

آیت الله فلاحتی، برجسته ترین و بزرگترین شاخصه عالمان دین در این عرصه را مسئله وارستگی دانست و اظهار کرد: هرگونه انحراف از این اصل پایدار تأثیر منفی بر آحاد جامعه به‌ویژه مخاطبان ما داشته و خواهد داشت. آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان، ۱۴ شهریور در همایش ائمه جماعات و مبلغان که به […]

کد خبر : 32620 | ۳:۰۲ ب.ظ | ۱۴ شهریور , ۱۳۹۷

آیت الله فلاحتی، برجسته ترین و بزرگترین شاخصه عالمان دین در این عرصه را مسئله وارستگی دانست و اظهار کرد: هرگونه انحراف از این اصل پایدار تأثیر منفی بر آحاد جامعه به‌ویژه مخاطبان ما داشته و خواهد داشت.
آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان، ۱۴ شهریور در همایش ائمه جماعات و مبلغان که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در آستانه ماه محرم تحت عنوان «بررسی ویژگی روحانیان در تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خمینی(ره)» در سالن اجتماعات مصلی رشت برگزار شد، با بیان اینکه محرم اسلام را بیمه کرد، گفت: در طول تاریخ اسلام و به ویژه تاریخ شیعه، عالمان دین عامل اصلی دینداری و دین مداری مردم بوده و هستند.

وی برجسته ترین و بزرگترین شاخصه عالمان دین در این عرصه را مسئله وارستگی دانست و افزود: ممکن است بخش های دیگر زندگی عالمان دین در جریان دین مداری مردم موثر باشد، اما موثرترین بخش وارستگی آنان است. بخش های عظیمی از دنیای اسلام و تشیع از نجف تا قم تحت تاثیر حوزه های شیعه است و عالمان دین توانستند با این ویژگی تاثیرات عمیقی بر جان های مردم بگذارند.

امام جمعه رشت، با اشاره به وجود وارستگی در گفتار و رفتار عالمان دین، تصریح کرد: اگر به تاریخ چهل ساله انقلاب توجه کنیم می بینیم که چقدر رویش ها و ریزش های عالمان دین بر روی زندگی مردم تاثیر داشته و اگر مردم در مسیر ارزش های دینی و انقلابی و مکتبی حرکت می کنند، به خاطر همین وارستگی عالمان دینی بوده است.

امروز مردم از عالم دین دانش، دانش پژوهی و عرضه دانش های نو را طلب می کنند

نماینده ولی فقیه در گیلان، وارستگی را اولین الگو برای روحانیت دانست و اظهار کرد: هرگونه انحراف از این اصل پایدار تاثیر منفی بر آحاد جامعه به ویژه مخاطبان ما داشته و خواهد داشت.

وی دومین شاخصه عالمان دین را مطالعه مستمر دانست و اضافه کرد: یکی از مسائلی که باعث می شود روحانیت نتواند تاثیربخشی خودش را حفظ کند، بریدن از علم و دانش و مطالعه مستمر است، زیرا علم و دانش به مثابه حیات انسان بوده و رابطه مستمر با مطالعه هم به انسان حیات می بخشد و هم قدرت حیات بخشی به او می دهد.

آیت الله فلاحتی، با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، آگاهی عالم نسبت به زمان را نجات بخش او در بحران ها دانست و عنوان کرد: آگاه بودن به زمان رابطه با علم و دانش و کتاب و قلم را طلب می کند. اگر ما از علم و کتاب ببریم، بریدن از این بخش از زندگی عامل بریدن از همه بخش های زندگی ما و جامعه خواهد شد. امروز مردم از عالم دین علاوه بر وارستگی، دانش، دانش پژوهی و عرضه دانش های نو را طلب می کنند لذا هرگز خود را در این عرصه بیمه شده ندانید و به داده ها و یافته های گذشته اکتفا نکنید و دائما با کتاب و قلم مانوس باشید.

این کارشناس دینی اضافه کرد: آنچه که می تواند یک عالم را مایه تعالی جامعه کند، جنان، بیان و بنان است و لازمه کسب این سه مولفه به وسیله عالم، استمرار در رابطه با علم و کتاب است.

وی با بیان اینکه عالمان دین باید رابطه عالمانه و مدبرانه با مردم داشته باشند، تاکید کرد: وجود عالم با ویژگی های وارستگی، علم و دانش و روابط عالمانه و آگاهانه اجتماعی در طول تاریخ توانسته تاثیر خودش را داشته باشد.

شاکله انقلاب و استوانه های اصلی آن به پیش می رود

امام جمعه رشت، دعوت مردم به بندگی خدا را وظیفه همه عالمان و فاضلان حوزه های علمیه دانست و متذکر شد: دعوت مردم به بندگی خدا بزرگترین رسالت انبیاست و عالمان دین رسالتی جز رسالت انبیا ندارند. براساس آیه «وَلَقَد بَعَثنا فی کُلِّ أُمَّهٍ رَسولًا أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ»، یکی از اهداف بزرگ بعثت انبیای الهی این است که مردمان را به سوی بندگی خدا رهنمون کنند. هر کجا ریزش داریم به خاطر عدم بندگی خالصانه انسان هاست و هر کجا رویش داریم، زیر سایه بندگی خدا می باشد لذا اگر روزی آدمیان همه بنده خدا شوند، آن روز، روز گلستان و مدینه فاضله بشریت است و ما باید بسترساز این مدینه فاضله شویم.

نماینده ولی فقیه در گیلان، از علما خواست مردم را دعوت به بندگی خدا، خدامحور بودن و زندگی براساس تکالیف الهی کنند و گفت: دعوت مردم به بندگی حلقه مفقوده تاریخی است و باید به آن توجه کنیم. همچنین باید مردم را به شکر نعمت های الهی توجه دهیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بزرگترین نعمت بعد از بعثت رسول الله(ص) برای جامعه بشری به ویژه جامعه ایرانی است، خاطرنشان کرد: هزاران سال فرمانروایی ظالمان و پادشاهان زر و زور بر جامعه ما حاکم شد و شاهان کوچک و بزرگ بعد از اسلام به مثابه امویان و عباسیان بر جامعه اسلامی و شیعی تاخت و تاز کردند، اما امروز خداوند نعمت انقلاب را در اختیار ما قرار داده است.

آیت الله فلاحتی، با اشاره به فراز و نشیب های انقلاب، یادآور شد: اگر هر کدام از سختی هایی که قدرت های سلطه بر جامعه ما تحمیل کردند، متوجه جامعه دیگری می شد، آن جامعه را متلاشی می کرد، اما انقلاب اسلامی در سایه رهبری مدبرانه و حکیمانه امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب توانسته است پا بر جا بماند و لذا یک نعمت عظماست و باید مردم را متوجه این نعمت کنیم.

امام جمعه رشت یادآور شد: در غوغای مسائل اقتصادی، بی توجهی برخی از مسئولان و ویژه خواری ها، شاکله انقلاب و استوانه های اصلی آن به پیش می رود. امروز مقام معظم رهبری بسیج همه قدرت های سلطه علیه این نظام شکوهمند را دلیلی بر قدرتمندی و تاثیرگذاری نظام بر جوامع بشری می دانند.

علما و روحانیون به تبیین چهره کربلا به صورت منطقی بپردازند

وی شکر نعمت های گذشته را زمینه ساز نعمت های آینده در کلام امام حسین(ع) دانست و عنوان کرد: مردم در بحبوحه گفتمان های سیاسی و اجتماعی و هجمه های فرهنگی شکرگزاری را فراموش کرده اند و یکی از مهمترین نعمت ها، نعمت رهبری است. در طول تاریخ اسلام بعد از اهل بیت(ع) خداوند چنین رهبری را به جوامع انسانی و اسلامی ارزانی نداشته و این رهبری حکیمانه است که توانسته تا این زمان همه بحران ها را سپری کند و جامعه را راست قامت نگه دارد.

نماینده ولی فقیه در گیلان، با بیان اینکه دشمن تلاش می کند همه فراز و نشیب های اقتصادی جامعه را متوجه رهبری کند، افزود: امروز مقام معظم رهبری بزرگترین تلاش هایشان را در مسیر رفع مشکلات عملیاتی می کنند.

این کارشناس دینی، با تاکید بر لزوم ایجاد روح امید در مردم به وسیله علما، اظهار کرد: بنای ما تقویت بنیان های نظام است و نباید ناخواسته سخنی بر زبان ما جاری شود که در مردم ایجاد یاس کند. البته باید نقد مدبرانه، عالمانه و هوشمندانه از مدیران اجرایی داشته باشیم، اما نباید بلندگوی دشمنان در ناامید کردن مردم شویم.

آیت الله فلاحتی، با بیان اینکه دشمن می خواهد آینده مردم و به ویژه جوانان را یاس آلود نشان دهد، گفت: باید به بیان بخش های امیدآفرین جامعه بپردازیم. امروز در بسیاری از شاخص های علمی، پزشکی، کشاورزی، صنعتی، هوافضا، نظامی و… در تراز جهانی هستیم و بی تردید بیان اینگونه مطالب می تواند موجب ایجاد امید در نسل معاصر شود.

وی همچنین از علما و روحانیون خواست به تبیین چهره کربلا به صورت منطقی بپردازند و تصریح کرد: مردم به شرطی در مسیر امام حسین(ع) قرار می گیرند که آنان را از خواب و خیال و موهومات و خرافات به دور نگه داریم و چهره کربلا و سیدالشهداء(ع) را واقعی، منطقی و معقولانه ترسیم کنیم.
تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد