صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضاروزشمار انقلاب اسلامی در گیلان؛ دی‌ماه ۱۳۵۷

سه‌شنبه ۵ دی ۵۷ – بنا بر گزارش روزنامه کیهان پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان رشت بنا به تصمیم نظام پزشکی این استان در بیمارستان رازی اجتماع کردند. این عده پس از پایان سخنرانی قصد داشتند تظاهراتی برپا کنند که با یورش پلیس روبرو شدند. – جامعه پزشکان رشت با صدور اعلامیه‌ای از کلیه همکاران […]

کد خبر : 32921 | ۱:۲۶ ب.ظ | ۱۴ مهر , ۱۳۹۷

سه‌شنبه ۵ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان رشت بنا به تصمیم نظام پزشکی این استان در بیمارستان رازی اجتماع کردند. این عده پس از پایان سخنرانی قصد داشتند تظاهراتی برپا کنند که با یورش پلیس روبرو شدند.

– جامعه پزشکان رشت با صدور اعلامیه‌ای از کلیه همکاران خود خواست به‌منظور پشتیبانی از مبارزات ملی و احقاق حقوق انسانی و مبارزه با استعمار و عوامل استبداد در اجتماع ساعت ۱۰ روز ۵۷/۱۰/۵ در مقابل بیمارستان رازی این شهر تجمع کنند.

چهارشنبه ۶ دی ۵۷

– صبح امروز جنازه یکی از مجروحان تظاهرات روز گذشته رودسر که در بیمارستان به شهادت رسیده بود، با شرکت حدود ۲ هزار نفر از مردم این شهر تشییع و به خاک سپرده شد. این عده پس از بازگشت از گورستان اقدام به برپایی تظاهرات کردند و شیشه‌های چند ساختمان اداری را شکستند. بنا بر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در این تظاهرات مأموران به‌سوی مردم آتش گشودند که درنتیجه ۴ نفر به شهادت رسیدند.

پنج‌شنبه ۷ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان در پی برگزاری مراسم یادبود شهدای پنجم دی رودسر شماری از مردم با مأموران درگیر شدند که درنتیجه پلیس به‌سوی مردم آتش گشود و جوانی به نام آقای اصغر هاشم‌پور به شهادت رسید.

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان شماری از فرهنگیان رشت به مناسبت شهادت استاد نجات اللهی اقدام به برپایی راهپیمایی کردند که در پی تیراندازی پلیس شخصی به نام آقای ابراهیم جعفری به شهادت رسید. عصر نیز مردم پس از تحویل گرفتن جنازه این شهید قصد داشتند آن را تشییع کنند که مأموران با تیراندازی هوایی مانع از راهپیمایی آن‌ها شدند.

جمعه ۸ دی ۵۷

– ساعت ۱۴، گروه‌های متشکله در نقاط مختلف شهر رشت، دست به تظاهرات ضد ملی زده و ضمن پرتاب سنگ به سمت مأمورین، تعدادی از مغازه‌ها را به آتش کشیدند. تظاهرکنندگان به‌منظور ایجاد سد معبر لاستیک‌هایی در خیابان آتش زدند و یکی از مینی‌بوس‌های پایگاه نیروی دریایی شاهنشاهی را طعمه حریق نمودند؛ که با تیراندازی هوای، تظاهرکنندگان متفرق گردیدند. آتش‌سوزی در شهر رشت تا ساعت ۲۲ ادامه داشت. در این تظاهرات چهار غیرنظامی مجروح گردیدند.

– بنا بر گزارش روزنامه مهر ایران در پی تظاهراتی که در رودسر بر پا گردید، شیشه‌های ساختمان فرمانداری و بخشداری شکسته شد؛ همچنین واحدهای آموزشی، بازار، بانک‌ها و مؤسسات عمومی تعطیل بود. نشریه اخبار جنبش اسلامی در گزارشی اعلام کرد در این تظاهرات ۲ نفر به شهادت رسیدند.

شنبه ۹ دی ۵۷

– صبح و عصر امروز تظاهراتی در شهرهای رودسر، آستارا، لنگرود، رودبار، صومعه‌سرا و بخش‌های کومله لنگرود، املش، رودسر و سیاهکل بر پا شد.

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در آستانه‌اشرفیه برپا شد ۴ نفر به شهادت رسیدند؛ نام ۳ نفر از شهیدان آقایان علی رمضان پور، حسین پرندک و کاظم جعفر پور بود. همچنین بیش از ۵۰ مغازه، یک فروشگاه بزرگ و خانه ۲ نفر از روحانیان به آتش کشیده شد. به دنبال این حوادث – که منشأ آن ذکر نشده است. این شهر به حال تعطیل درآمد.

– بنا بر گزارش روزنامه بورس در پی تظاهراتی که در رشت برپا شد، ۴ نفر مجروح و ۷۹ نفر دستگیر شدند. روزنامه کیهان نیز در گزارشی اعلام کرد در درگیری‌های امروز این شهر ۲ نفر جوان به شهادت رسیدند. همچنین به دنبال تظاهرات این شهر کارخانه پپسی کولا و شرکت سهامی فیروز متعلق به حبیب پاسال سرمایه‌دار بهایی طعمه حریق شد.

یک‌شنبه ۱۰ دی ۵۷

– در تظاهرات شهر لنگرود اخلالگران کلیه مؤسسات دولتی، بانک‌ها و منزل دو نفر از مأمورین را به آتش کشیدند. در این تظاهرات یک نفر غیر ارتشی کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. شهر در کنترل مردم است. فرماندار و شهردار نیز فرار نموده‌اند.

– کارکنان کلیه بانک‌های شهرستان‌های رشت، صومعه‌سرا و لاهیجان در استان گیلان دست به اعتصاب زدند.

دو‌شنبه ۱۱ دی ۵۷

– در پی تظاهراتی که بعدازظهر امروز در لاهیجان برپا شد، ساختمان‌های فرمانداری، شهرداری، بانک و به آتش کشیده شد. در این تظاهرات براثر حمله مسلحانه پلیس ۷ نفر کشته و ۴۱ نفر مجروح شدند.

سه‌‌شنبه ۱۲ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در رشت بر پا گردید، جوانی به نام آقای حبیبی براثر تیراندازی مأموران به شهادت رسید.

پنج‌شنبه ۱۴ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه آیندگان در پی ورود کماندوها از رشت به لنگرود و درگیری با مردم جوانی به نام آقای محمدعلی شعبانی به شهادت رسید و ۳ نفر مجروح شدند.

‌شنبه ۱۶ دی ۵۷

– صبح امروز اکثر مراکز آموزشی ایران تعطیل بود. ساواک نام این شهرها چنین گزارش داد: گیلان (به‌استثنای مدارس ابتدایی پهلوی و آستارا)

– بنا بر گزارش روزنامه آیندگان شماری از مردم لنگرود پس از برگزاری مجلس ختم یکی از شهدای دانشجوی این شهر اقدام به برپایی تظاهرات کردند. این عده کشتار مردم بی‌گناه به دست پلیس را محکوم کردند. همچنین در این راهپیمایی دانشجویان به نظافت خیابان‌ها پرداختند.

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان گروهی از چماق به دستان به خانه‌های برخی از دبیران بخش ماسال – ۳ کیلومتری صومعه‌سرا- حمله کردند و یکی از دبیران به نام آقای احمد سالمی را به‌شدت مجروح ساختند. در این درگیری چماق داران اموال مردم را به آتش کشیدند.

دو‌شنبه ۱۸ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان تظاهراتی علیه رژیم در شهر رودسر برپا شد.

سه‌شنبه ۱۹ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه آیندگان در استان گیلان تظاهراتی علیه حکومت شاه و دولت شاپور بختیار برپا شد.

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان شماری از مردم رودسر تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند.

چهار‌شنبه ۲۰ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان تظاهراتی علیه رژیم در شهرهای آمل، رودسر و منجیل بر پا گردید.

پنج‌شنبه ۲۱ دی ۵۷

– روزنامه کیهان در گزارشی از تظاهرات مردمی علیه حکومت در املش خبر داد.

جمعه ۲۲ دی ۵۷

-‌ بنا بر گزارش روزنامه کیهان حدود ۶ هزار نفر از مردم رشت پس از اجتماع در مسجد کاسه فروشان اقدام به برپایی تظاهرات کردند. در این تظاهرات مأموران با تیراندازی به‌سوی تظاهرکنندگان یک نفر را مجروح ساختند.

– بنا بر گزارش روزنامه آیندگان جنازه تیرباران شده سرباز وظیفه محمدمهدی زاده که از دستور مقام مافوقش سرپیچی کرده و به‌سوی تظاهرکنندگان شیراز تیراندازی نکرده بود، به لشت نشاء که ظاهراً زادگاهش در استان گیلان بوده است، منتقل گردید.

شنبه ۲۳ دی ۵۷

– تظاهراتی علیه رژیم در شهرهای لنگرود، آستانه‌اشرفیه، صومعه‌سرا و فومن برپا گردید.

– در ساعت ۱۲ در پی تظاهراتی که در رودسر بر پا گردید، ساختمان فرمانداری این شهرستان به آتش کشیده شد.

دوشنبه ۲۵ دی ۵۷

– بنا بر گزارش بولتن خبرگزاری پارس تظاهراتی در بندر پهلوی با شرکت جمعی حدود ۱۵ هزار نفر برپا شد. در این تظاهرات به درخواست مردم نام این بندر به بندر انزلی تغییر یافت.

– جمع کثیری از اهالی شهرک ماسوله دست به تظاهرات علیه رژیم زدند.

– بنا بر گزارش روزنامه آیندگان در پایان امروز زنان و مردان رشت با در دست داشتن عکس‌هایی از امام، دکتر شریعتی و میرزا کوچک خان دست به تظاهرات زدند.

جمعه ۲۹ دی ۵۷

– بنا بر گزارش روزنامه کیهان حدود ۴۰۰ هزار نفر از مردم رشت با برپایی راهپیمایی مجسمه شاه را در محوطه بیمارستان توتون کاران به پایین کشیدند و به‌جای آن عکس (امام) خمینی را قراردادند. این عده سپس در دانشگاه گیلان اجتماع و قطعنامه‌ای قرائت کردند.

– برابر اوامر صادره، پیکره‌های اعلیحضرت رضاشاه کبیر در شهرهای رشت، بندر پهلوی (انزلی)، رودسر و لاهیجان به‌وسیله مأموران انتظامی پایین آورده شد و در جای امنی نگهداری می‌شود.

– بنا بر گزارش برخی از منابع شهرهای استان گیلان شاهد راهپیمایی روز اربعین بودند.
تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد