صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضا


کتاب شهید خمامی در رشت رونمایی می‌شود

کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” نیمه نخست آبان‌ماه امسال و با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور در رشت رونمایی می‌شود. کتاب آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی جریان مشروعه‌خواهی گیلان و رهبری آن در نهضت مشروطه منتشر شد. کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” به […]

کد خبر : 12392 | ۱۱:۴۳ ق.ظ | ۲۶ مهر , ۱۳۹۳

خمامی

کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” نیمه نخست آبان‌ماه امسال و با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور در رشت رونمایی می‌شود.

کتاب آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی جریان مشروعه‌خواهی گیلان و رهبری آن در نهضت مشروطه منتشر شد.

کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” به عنوان هفتمین اثر از سری کتاب‌های موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان در قطع وزیری و در 480 صفحه و درباره جریان مشروعه خواهی گیلان نوشته شده است.

این کتاب در 13 فصل نگاشته شده است و محوریتش با رهبر مشروعه‌خواهان گیلان آیت الله خمامی است و در کنار ایشان سایر رهبران آن در گیلان نیز معرفی شده‌اند، فصل نخست به ولادت و تحصیلات آیت الله خمامی در نجف اختصاص یافته و فصل دوم به بازگشت ایشان به گیلان و خانواده و فرزندانش می‌پردازد.

فصل سوم ویژگی‌های شخصی ایشان همچون عبادت، سعه صدر، بینش عمیق سیاسی، تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر را بیان می‌کند و فصل چهارم مربوط به مرجعیت عامه ایشان در گیلان، تقلید مردم از ایشان، تدریس، محکمه قضاوت و برخورد با زورمندان است.

فصل پنجم مواضع و عملکردهای سیاسی اجتماعی ایشان پیش از مشروطه را بیان می‌کند مواردی چون تقابل با دولتی‌ها، حمایت از مردم مستضعف، حمایت از اقتصاد ملی، جلوگیری از اختلافات داخلی و مقابله با افراد و فرقه‌های منحرف و فصل ششم از مهم‌ترین فصل‌های کتاب است و به مواضع و عملکردهای ایشان در جریان جنبش مشروطه تا پیش از تاسیس جریان مشروعه‌خواهی پرداخته است.

فصل هفتم نیز کارنامه ایشان در جریان مشروعه‌خواهی را مورد واکاوی قرار داده است و فصل هشتم مختص به شهادت سران مشروعه‌خواهی است و فصل نهم به فعالیت‌های سایر سران مشروطه گیلان می‌پردازد و فعالیت‌های آنها در زمان مشروطه را بیان می‌کند.

فصل دهم به جریان خزنده اختصاص دارد که در بدنه نهضت نفوذ کرده و موفق شد مشروطه را از مسیرش منحرف کند و علمای بزرگ را به شهادت برساند و فصل یازدهم به زندگی و مبارزات سه تن از سران مشروعه‌خواهی گیلان پرداخته است.

فصل دوازدهم هم مربوط به کلام دیگران درباره آیت الله خمامی است و توصیفاتی که سایرین درباره ایشان نوشته‌اند و آخرین فصل، پاسخ به بعضی نویسندگان است و کتب گذشتگان را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

در جای جای کتاب از اسناد و عکس‌هایی استفاده شده است که پاره‌ای از آنها، برای اولین بار است که منتشر می‌شود.

کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” نیمه نخست آبان‌ماه امسال و با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور در رشت رونمایی می‌شود.

 تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد