صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضا


رای مردم ایران در انتخابات تحولات جهانی را رقم می‌زند

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان با اشاره به اثرگذاری هر رای در نظام بین المللی، گفت: رای مردم تحولات منطقه و جهانی را رقم می‌زند و بصیرت، دقت و شایسته گزینی در انتخابات از مؤلفه‌های مهم است که در سرنوشت کشور اثر می‌گذارد، نمونه آن را در انتخاب شهید آیت‌الله رئیسی شاهد بودیم. محمد جلائی […]

کد خبر : 55593 | 10:01 ق.ظ | ۱۱ تیر , ۱۴۰۳

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان با اشاره به اثرگذاری هر رای در نظام بین المللی، گفت: رای مردم تحولات منطقه و جهانی را رقم می‌زند و بصیرت، دقت و شایسته گزینی در انتخابات از مؤلفه‌های مهم است که در سرنوشت کشور اثر می‌گذارد، نمونه آن را در انتخاب شهید آیت‌الله رئیسی شاهد بودیم.

محمد جلائی با اشاره به آمادگی استان برای برگزاری مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۵ تیرماه، اظهار کرد: انتظار اینکه یک سال زودتر از موعد مقرر انتخابات ریاست جمهوری برگزار کنیم، وجود نداشت، پس از شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در یک بازه زمانی ۵۰ روزه باید انتخابات برگزار و هیات دولت مستقر و رئیس‌جمهور انتخاب می‌شد.

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری گیلان افزود: از ۱۰ خردادماه ثبت‌نام داوطلبان انجام شد و در یک بازه کمتر از یک‌ماه فرصت داشتیم تا آماده شویم، از آنجایی که ۱۱ اسفندماه سال گذشته دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان را برگزار کرده بودیم آمادگی زمینه‌ای وجود داشت.

وی با بیان اینکه در این انتخابات ۳۵ هزار عوامل اجرایی، نظارتی، انتظامی و امنیتی مشارکت داشتند، گفت: با وجود اینکه ۴۸ ساعت قبل از برگزار انتخابات، هشدار قرمز هواشناسی صادر شده بود و شاهد بارش ۱۴۰ میلی‌متری باران بودیم اما با تلاش و همکاری همه عوامل انتخابات بدون مشکل در استان برگزار شد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مجموع آرای مأخوذه کشور ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رأی است، گفت: بر اساس اصل ۱۱۷ قانون اساسی رئیس جمهور باید بیش از ۱۲ میلیون و ۲۶۰ هزار رای می‌آورد که بتواند در دور اول انتخابات، منتخب شود، در حالی که حدنصاب کشوری نامزد اول حدود ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار رای بود.

جلائی افزود: پس از اعلام نتایج وارد فاز دوم انتخابات شدیم و جمعه ۱۵ تیرماه دور دوم انتخابات برگزار می‌شود، برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام است. دستگاه‌های احراز هویت باید ریکاوری و بروزرسانی شوند تا در حافظه آنها فقط دو نامزد بارگذاری شود که از امروز این کار آغاز شده البته از بخشی از دستگاه‌های پشتیبان هم استفاده می‌کنیم.

معاون سیاسی استانداری گیلان در مرحله دوم هم رأی دهندگان می‌توانند با دو مدرک کارت ملی یا شناسنامه رای دهند، بیان کرد: دستگاه‌های احراز هویت با شناسه کد ملی به سهولت فرآیند ارزیابی را انجام می‌دهند لذا توصیه می‌کنیم با توجه به اینکه کارت‌های ملی توسط ثبت احوال صادر شده و آماده تحویل است، افراد فاقد کارت ملی نسبت به دریافت کارت‌ خود اقدام کنند.

جلائی با اشاره به اثرگذاری هر رای در نظام بین‌المللی، گفت: بصیرت، دقت و شایسته گزینی در انتخابات از مؤلفه‌های مهم است که در سرنوشت کشور اثر می‌گذارد، نمونه آن را در انتخاب شهید آیت‌الله رئیسی شاهد بودیم، در همین دوره سه ساله ریاست جمهوری این خادم جمهور در بسیاری از مجامع بین‌المللی مثل بریکس و شانگهای پذیرفته شدیم که این نشان از انتخاب آگاهانه مردم دارد. فراموش نمی‌کنیم بعد از شهادت شهدای خدمت نمایندگان بیش از ۶۷ کشور آمدند و با مقامات ما دیدار و بر عهد خود با رئیس‌جمهور شهید اظهار پایبندی کردند.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با تأکید بر اینکه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی برگرفته از آرای مردم است، تصریح کرد: به تعبیر امام راحل و مقام معظم رهبری قوام، دوام، عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی به حضور و مشارکت مردم پیوند دارد در دور اول انتخابات هم حضور پیر و جوان و رای اولی‌ها را شاهد بودیم، وقتی در ادواری انتخابات با مشارکت کمتر اتفاق می‌افتد، نظام خود را مسئول احساس می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در استان گیلان ۲۶۸۸ شعبه اخذ رای در ۱۷ شهرستان و ۲۹ بخش مستقر بود، خاطرنشان کرد: برای افرادی که شرایط حضور در شعبه اخذ رای را نداشتند صندوق سیار اخذ رای به بیمارستان‌ها، پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان اعزام کردیم.

جلائی بیان کرد: آنچه در مناظرات انتخاباتی ایران شاهد بودیم این بود که نامزدها از مشکلات مردم و رفع کمبودها صحبت می‌کردند در حالیکه در کشورهای دیگر از فسادهای اخلاقی یکدیگر رونمایی می‌کنند، این نشان دهنده وجود نظام مردم سالار در ایران بوده و انتخابات ایران متکی بر مردم سالاری است. در جمهوری اسلامی هیچ چیز بدون انتخاب مستقیم یا واسطه‌ مردم مثل انتخابات خبرگان رهبری، شوراها، دهیاران و شهرداران نمی‌بینید.

وی با بیان اینکه ۱۹ سال پیش هم انتخابات به صورت دو مرحله ای برگزار شد، ادامه داد: این دوره انتخابات خاطره‌ای را برای نسلی بعد از دو دهه زنده کرد؛ انتخابات حقی بوده که خداوند در نظام خلقت برای انسان‌ها قائل شده و باید بتوانیم آزادانه از این ویژگی اجتماعی استفاده کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه رای مردم تحولات منطقه و جهانی را رقم می‌زند، گفت: کارشناسان آمریکایی اذعان داشتند که با آمدن انقلاب اسلامی و این نوع نظام حاکمیتی برگرفته از اسلام که مردم آن را انتخاب می‌کنند، یک ابر قدرت دیگری را رقم می‌زنند. امروز جمهوری اسلامی ایران در ابعاد علمی، نظامی و غیره به عنوان یک قطب مطرح است.

رئیس ستاد انتخابات گیلان گفت: ایرانی با بصیرت، وحدت آفرین و دوست‌داشتنی است لذا از همه دعوت می‌کنیم که ۱۵ تیرماه با شکوه بیشتر در انتخابات مشارکت کنند. به نامزدها و طرفداران آنها هم توصیه می‌کنیم که اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند./ ایسنا


تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد