صفحه نخست ارتباط با ما ورود اعضاامام خمینی(ره) دین منزوی و اسیر در چنگال طاغوت را احیا کرد

امام جمعه تهران گفت: افتخار حکومت ما این است که مسئولان نظام و در راس آنان مقام معظم رهبری امیرالمومنین(ع) را الگوی حکومتشان می دانند و صادقانه می خواهند همان راه را بروند. آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در مراسم گرامیداشت ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) که در مصلی رشت برگزار […]

کد خبر : 31216 | ۲:۴۸ ب.ظ | ۱۴ خرداد , ۱۳۹۷

امام جمعه تهران گفت: افتخار حکومت ما این است که مسئولان نظام و در راس آنان مقام معظم رهبری امیرالمومنین(ع) را الگوی حکومتشان می دانند و صادقانه می خواهند همان راه را بروند.

آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در مراسم گرامیداشت ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) که در مصلی رشت برگزار شد، با اشاره به تقارن این ایام با سالروز شهادت امیرالمومنین علی(ع)، قله انسانیت و فضیلت، اظهار کرد: حکومت امیرالمومنین(ع) دارای اصول اساسی بوده و این اصول قابل تطبیق با حکومت دینی ماست که امام راحل عظیم الشان آن را بنیان نهاد.

وی عمر ۶۳ ساله حضرت علی(ع) را به پنج دوره کودکی، بعثت، هجرت، سکوت ۲۵ ساله و حکومت پنج ساله تقسیم کرد و افزود: حکومت پنج ساله حضرت علی(ع) متفاوت و متمایز از حکومت های بشری از زمان ایشان تاکنون بوده است و فقط حکومت بقیه الله(عج) به عنوان امید همه انبیاء و اوصیای الهی همان حکومت علوی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: افتخار حکومت ما این است که مسئولان نظام و در راس آنان مقام معظم رهبری امیرالمومنین(ع) را الگوی حکومتشان می دانند و صادقانه می خواهند همان راه را بروند. البته موانع در مسیر تحقق این مهم فراوان است، اما ادعا داریم که برای رسیدن به قله با شتاب و پرتوان حرکت خواهیم کرد.

آیت الله خاتمی، اسلام مداری را نخستین اصل در حکومت امام علی(ع) دانست و گفت: امیرالمومنین(ع) خواهان حکومت نبود و حکومت را بر ایشان تحمیل کردند لذا علی(ع) در بیاناتی صریح فرمود «ما نه دنبال قدرتیم و نه دنبال ثروت، بلکه می خواهیم دین را به صحنه بیاوریم و حدود الهی را پیاده کنیم». این اصل نه تنها در دوره حکومت، بلکه در دوران بعثت، هجرت و سکوت نیز وجود داشته است.

امام جمعه موقت تهران، با اشاره به فرموده امام راحل مبنی بر اینکه مقصد ما مکتب ماست، یادآور شد: امام خمینی(ره) می خواست تا جایی که امکان دارد دین منزوی و اسیر در چنگال طاغوت را به صحنه بیاورد و امروز مقام معظم رهبری همین خط را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه همه دشمنی ها با نظام جمهوری اسلامی ایران بر سر همین اصل است، خاطرنشان کرد: دشمنان می دانند که ما به دنبال بمب اتم نیستیم، زیرا دین ما استفاده از سلاح کشتار جمعی را نهی کرده؛ این در حالی است که استکبار جهانی و در راس آن آمریکا هیچ ارزشی برای بشر و حقوق آن قائل نیستند و مبارزه با تروریسم را اصلا باور ندارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، ایران را یکی از قربانیان تروریسم دانست و عنوان کرد: در یک عملیات تروریستی ۷۲ تن از بهترین خدمتگزاران این نظام شهید شدند و عامل این ترور تا دو ماه اخیر در اروپا زندگی می کرد لذا این دشمنان ما هستند که تروریست ها را در دامن می پرورند، اما حمایت ایران از مدافعان حزب الله را حمایت از تروریسم معرفی می کنند.

آیت الله خاتمی، با بیان اینکه استکبار جهانی حاکمیت دین در منطقه را برنمی تابد، تاکید کرد: براساس آیات قرآن، دشمن آرزو دارد که دین نباشد و در اغتشاشات سال ۹۶ شاهد بودیم که چگونه با ناشیانه ترین کارها با دین مخالفت کردند، اما عشق به دین در پوست و گوشت و خون مردم ماست و رضاخان پهلوی با آن همه خشونتش نتوانست سفره دین را از این کشور جمع کند.

وی از تکلیف مداری به عنوان دومین اصل در حکومت امام علی(ع) یاد کرد و متذکر شد: تکلیف مداری به معنی اجرای دستور خدا اصل اساسی در مکتب همه انبیاست. امام راحل نیز براساس همین اصل نهضت انقلاب را بنیان نهاد و به پیش برد. معمار کبیر انقلاب اسلامی در جریان هشت سال جنگ تحمیلی نیز عمل به تکلیف و وظیفه را محور قرار داد و فرمود «یک لحظه هم نادم و پشیمان نیستیم، زیرا به وظیفه عمل کردیم و عمل به وظیفه ندامت ندارد». امروز تکلیف مداری قبله رهبر انقلاب است و باید براساس عزت، حکمت و مصلحت عمل کنیم و از تحریم و جنگ نترسیم، زیرا به فرموده امام عظیم الشان، ما فرزند رمضان و پرورش یافته مکتب عاشورا هستیم.

امام جمعه موقت تهران، برخورد مهرآمیز با مخالفان بازی خورده و قاطعیت در برابر سران را سومین اصل در حکومت امام علی(ع) دانست و اضافه کرد: امیرالمومنین(ع) چه در جنگ صفین و چه در جنگ های جمل و نهروان سعی در آگاهی بخشی به بازی خوردگان و فریب خوردگان داشت. خوارج نهروان در ابتدا ۲۰ هزار نفر بودند، اما با نصیحت های اقناعی و مهرآمیز امام علی(ع) ۱۶ هزار نفر ریزش کردند و دست از مخالفت با امیرالمومنین برداشتند، اما حساب سران از فریب خوردگان جدا بود و علی(ع) نسبت به سران قاطعیت محمدوار داشت.

وی با بیان اینکه قاطعیت امام راحل در برابر منافقین و قاطعیت مقام معظم رهبری در جریان فتنه ۸۸ از جنس قاطعیت امیرالمومنین(ع) بود، گفت: امام و رهبری از علی(ع) خط گرفتند که با فریب خوردگان مهرآمیز برخورد کنند و نسبت به سران قاطع باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، ارزش مداری را اصل چهارم در حکومت علی(ع) دانست و خاطرنشان کرد: حکومت علی حکومت ارزش ها بود و مسئولیت به کسانی داده می شد که آن را امانت بدانند. امیرالمومنین(ع) در ۱۴ نامه نهج البلاغه از مسئولیت تعبیر به امانت می کند لذا مسئولیت لقمه چرب نیست که سر از حقوق های نجومی، رانت خواری و فامیل بازی و اختلاس های میلیاردی درآورد! این بینش در امام وجود داشت و امروز رهبر انقلاب همین بینش را دارند.

آیت الله خاتمی، با تصریح بر اینکه اسلام به خوبی توان اداره حکومت را دارد، اظهار کرد: اسلام به خودی خود عیبی ندارد و اگر به آن عمل نمی کنیم، مشکل از مسلمانی ماست.

وی فرهنگ مقاومت را پنجمین اصل در حکومت علی(ع) دانست و یادآور شد: فرهنگ مقاومت فرهنگ علوی است و این فرهنگ نه تنها در دوره پنج ساله حکومت امیرالمومنین(ع) وجود داشت، بلکه در دوران بعثت، هجرت و سکوت نیز جاری و ساری بود. امروز مقاومت تبدیل به فرهنگ حکومت دینی ما شده، زیرا کارزار عجیبی علیه نظام جمهوری اسلامی به راه افتاده که در طول عمر چهل ساله انقلاب از ابتدا تا کنون بدیع و جدید است.

امام جمعه موقت تهران، با بیان اینکه امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکه و تنها در برابر دنیای کفر ایستاده و به فضل الهی پیروز این میدان است، عنوان کرد: کسانی که به مذاکرات خوش بین بودند و فکر می کردند همه مشکلات کشور در سایه برجام حل و فصل می شود، عملا دیدند که مذاکره با دشمن جواب نمی دهد.

وی اضافه کرد: ۷۰ سال است که کشور مظلوم فلسطین اشتغال شده و مذاکره راه به جایی نبرده، اما فلسطینیان در سایه انتفاضه های قهرمانانه عزتمند شده اند لذا مقاومت تنها نسخه ای است که در برابر زیاده خواهی های استکبار جواب داده، جواب می دهد و جواب خواهد داد.

آیت الله خاتمی، آیه «وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا…» را وعده قرآن دانست و ابراز کرد: امروز باید بر سر اصول و آرمان ها اتحاد داشته باشیم، زیرا خط همان خط دین است و همه می خواهیم دین عزیز باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با تاکید بر اینکه دغدغه ما باید دغدغه دین و حفظ نظام اسلامی باشد و من ها را فدای اسلام کنیم، متذکر شد: در آستانه روز قدس قرار داریم و همه با افتخار در راهپیمایی شرکت خواهیم کرد و فریاد «مرگ بر اسرائیل» را بلند سر می دهیم.

وی توطئه های استکبار را نشان دهنده پرآوازه و رو به پیشرفت بودن اسلام دانست و اظهار کرد: همه در برابر اسلام بسیج شده اند، اما نظام مقدس جمهوری اسلامی جایگاه و راه خودش را پیدا کرده و در دل مردم آزاده جا گرفته است و به زودی قله های کلیدی جهان را فتح خواهد کرد لذا کسانی که با بزرگنمایی مشکلات ایجاد یاس و ناامیدی می کنند، در جبهه دشمن قرار دارند. این انقلاب و این ملت فراز و نشیب های سختی را پشت سر گذاشته اند و در ادامه نیز با رهبری مدیر، مدبر و دوراندیش از گردنه های پیش رو عبور خواهند کرد، زیرا درس آموخته مکتب اهل بیت(ع) هستیم و «هیهات منا الذله» شعار همیشگی ماست.

 

گزارش تصویری مراسم
تمامی حقوق اين وب سايت متعلق به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان می باشد